Yazar Bülent Parlak yaşamını yitirdi

“İzdiham” dergisinin toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda Parlak’ın vefatı duyurularak, “Şüphesiz biz Tanrı’a aitiz ve şüphesiz ona döneceğiz.” anlamına gelen “İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun” ifadelerine yer verildi.

Parlak, yarın toprağa verilecek.

Üsküdar’da Atik Valide Camii’nde yarın öğle vaktini müteakip kılınacak cenaze namazının peşinden, Parlak’ın cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.

BÜLENT PARLAK HAKKINDA

Ozan Bülent Parlak, 5 Ekim 1979’da Malatya’da sekiz çocuklu bir ailenin son evladı olarak dünyaya geldi.

Babası İşçi Sendikası Malatya Şube Başkanlığı ve Türkiye Komünist Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun seneler politika icra eden ozan, 6 yaşlarında babasını, 19 yaşlarında da annesini yitirdi.

Parlak, ilk ve orta öğrenimini birincilik derecesiyle Malatya’nın Konak beldesinde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanan sadece maddi problemler sebebiyle bir yıl sonrasında okulu bırakan Parlak, yetişim yapmış olduğu gazetenin reklam servisinde çalışmaya başladı.

Parlak, tekrardan girmiş olduğu üniversite sınavında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni kazanmıştır. Fakat evli ve bir çocuk babası olduğundan İstanbul’da çalışıp, Samsun’a gidip gelmekte zorlanınca, fakülteyi 7 yılda tamamladı.

Okulu bitirdikten sonrasında otel ve mobilya dükkanı işletme, dershane açma benzer biçimde çeşitli teşebbüslerde bulunan Parlak, bu işlerde başarı göstermiş olamadı.

İLKOKULDA ŞİİR YAZMAYA BAŞLADI

Bülent Parlak, şiir yazmaya ilköğretim yıllarında başladı. Sadece üniversiteyi tamamlayana dek şiirden uzak duran ozan, seneler sonrasında, ortaokul öğretmeninin teşviki ve sitemiyle tekrardan şiir yazmaya başladı.

Bir adisyon kağıdı üzerine karaladığı şiirini, ‘Dergah’ dergisine gönderen Parlak’ın bu şiirle beraber birçok eseri 2005’ten itibaren ‘Dergah’ta yayımlandı.

Parlak, 2007’de “kalabalıklık.com” adresinde bir edebiyat portalı açtı. Türk ve dünya edebiyatından metinlerin, yazınsal yazıların, öykü ve denemelerin yayımlandığı portal, sonraki zamanlarda dergiye dönüştü.

İzdiham dergisi 2008’den itibaren basılı olarak “Çoğumuz Ölecek Yaştayız”, “Kıyamet kopma ihtimaline karşı abonelik faaliyeti yoktur” benzer biçimde dikkat çekici sloganlarla basılmaya başladı. İçeriği ve mizanpajıyla oldukça sevilen mecmua, orijinal kapak yazılarıyla da ilgi görmüş oldu.

Derginin ilk sayısının kapağında “Yaşamak sağlığa zararlıdır” ifadelerine yer veren Parlak, pek oldukça gence öykü, tecrübe etme ve şiirlerini yayımlama fırsatı vererek, bir edebiyat okulu misyonu üstlendi.

Bülent Parlak, Dergah dergisinde piyasaya çıkan şiirlerini, 2010’da “Sevgili Huzursuzluğum” adlı şiir kitabında toplarken, 2012’de babasına ithafen yazdığı “Yalnızlığın İcadı” adlı tecrübe etme kitabını, 2014’te “Ricakeş”, 2018’de ise “Her Şey İçin Oldukça Geç” adlı şiir kitaplarını çıkardı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.