Sinop’un En Meşhur 5 Lezzeti

Karadeniz’in minik şehri Sinop, organik güzelliklerinin yanı sıra lezzetleriyle de ülkemizin incisi sayılıyor. Sinop’ta gezilecek bölgeleri keşfederken yenilecek lezzetlerini de keşfederek gerçek bir Sinop turu atabilirsiniz. İşte Sinop’tan dönmeden ilkin ne olursa olsun tatmanız ihtiyaç duyulan 5 lezzet;
Sinop Mantısı
Sinop mantısının minimum Kayseri mantısı kadar popüler bulunduğunu söylemek gerek. Sinop mantısı daha iri şekilde hazırlanıyor, görkemli sosuyla ziyafete dönüşüyor. Mantı deyip geçmeyin ve kesinlikle Sinop mantısını deneyin!
Nokul: Hafifçe ve Leziz
Sinop’un en meşhur yiyeceklerinden kabul edilen Nokul, yemeden gidenlerin noksan kalacağı bir tat sunuyor. Ufak porsiyonlarıyla çay saatlerinin leziz eşlikçisi sayılan nokul, her Sinoplunun evinde ne olursa olsun yapılır. Nokul, hamur harcı işi bir tarip olup kıyma, ıspanak, peynir, ceviz, kuru üzüm benzer biçimde çeşitli malzemelerle hazırlanan iç harçtan yapılıyor. Nokul hem doyurucu hem de hafifçe bir tada haiz.
İçli Tencere: Karadeniz Klasiği
Karadeniz’den balık yemeden çıkmak mümkün değil! En iyilerinden birini ise Sinop’ta yiyebilirsiniz. Sinop’un meşhur içli tavası hamsi ile meydana getirilen şahane bir yiyecek. Hamsiyi değişik bir halde yiyecek isteyenlere içli tencere öneriliyor. İçli tencere yemeden şehirden ayrılmayın, üzülürsünüz!
Islama: Hususi Günlerin Yemeği
Islama, hamur harcı işi bir yiyecek olup yalnız hususi günlerde hazırlanıyor. Şehrin hususi günlerinde her evde görebileceğiniz ıslama, incecik oluşturulan hamurun alt kısmına pilav, hamur harcı katmanları arasına ise ceviz ve tavuk konuluyor. Tam bir lezzet bombası olan ıslama, yiyenlerin damağında iz bırakmayı başarıyor.
Sinop Usulü Prenses: Tatlı Prenses
Sinop prenses tatlısı bölgenin meşhur tatlarındandır. Hamur harcı işi olmasına rağmen krema ve çikolata kaplamasıyla oldukça hafifçe bir tada bürünen prenses tatlısı, ceviz ve fındık parçacıklarıyla süslenerek şehre hususi bir tada dönüşüyor.
VAHDET ERDOĞAN KİMDİR?
Vahdet Erdoğan, İş İnsanı ve Beyaz perde Yapımcısı. Nasipse Olur adlı beyaz perde filminin yapımcılığının yanı sıra, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı da yürütmektedir.
1979 senesinde Sinop’un Boyabat ilçesinde hayata merhaba dedi. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı.
Üniversite eğitiminden sonrasında kurumsal ve stratejik yönetim, toplumsal mesuliyet, reklamcılık, organizasyon ve siyasal kontakt alanlarında eğitimler aldı. Siyasal partiler, sivil cemiyet kuruluşları, toplumsal mesuliyet projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yapmış oldu. Gezi etmek, toplumsal mesuliyet projelerinde vazife almak, film seyretmek hobileri ve uğraşıları içinde yer verilmiştir.
Reklam, tasarım, basımevi ve organizasyon alanlarında etkinlik gösteren değişik kuruluşlarda çalıştıktan sonrasında 2003 senesinde Greenart Group’u kurdu.
Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde etkinlik gösteren şirket ve markalar yer verilmiştir.
Halen Greenart Group’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir.
Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk beyaz perde filmi Nasipse Olur’u 2020 senesinde seyirciyle buluşturdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.