Şimdi Kuğu Gölü zamanı | Kültür-Sanat Haberleri

Şimdi Kuğu Gölü zamanı

Pyotr İlyiç Çaykovski’nin bestelediği, bir büyücünün kuğuya dönüştürdüğü sadece bir adamın aşkıyla yine insan olabilecek Odette ile Prens Siegfried arasındaki aşkı özetleyen yaratı 1877’de Bolşoy Balesi’ndeki ilk gösteriminin arkasından binlerce kez sergilendi.

Türkiye prömiyeri 29 Ekim 1965’te Ankara’da meydana getirilen yaratı, Kovid-19 salgını öncesinde koreograflar Volkan Ersoy ve Armağan Davran tarafınca tekrardan yorumlanarak, ADOB sanatçılarınca sahneye konuldu.

Opera Sahnesi’ndeki temsilleri yoğun ilgi gören bale, salgının arkasından bu kez ATO Congresium sahnesinde “perde” diyecek

Koreograf Volkan Ersoy, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, dört perdelik eseri iki perde olarak yorumladıklarını belirterek, “Armağan Davran ile biz bu baleyi yepyeni bir tarzla yeni bir anlayışla, birçok yerinde düzenlemeler yaparak 2019’da sahneye taşıdık.” dedi.

Kovid-19 salgınından ilkin tüm temsilleri kapalı gişe oynadıklarını hatırlatan Ersoy, “Pandemiden sonrasında, bu kadar zor şartlardan sonrasında gene bir beyaz bale, klasik bale ki dansçılar için fazlaca zor bir baledir, bale tarihinin en zor dans edilecek eserleri içinde yer alır. Yeniden Ankara Devlet Balesi ile bu serüvene ve maratona adım atmak fazlaca coşku verici.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yapıt Türkiye’de ilk sergilendiğinde başrolü oynayan, eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen’in de eğitmenler içinde bulunmasının kendileri için önemine değinen Ersoy, “Kendisi bizim ablamız, primadonnamız, ilk kuğu. Burada bizimle olması, esere dokunması, dans eden arkadaşlarımızla tüm tecrübelerini paylaşması paha biçilmez bir şey.” ifadelerini kullandı

İLK KUĞU YENİ KUĞULARI EĞİTİYOR

Meriç Sümen de Kuğu Gölü’nün klasik baledeki yerine ve gücüne işaret ederek, bu eserde yalnız kendisinin yurt içi ve yurt haricinde 350 kez sahneye çıktığını söylemiş oldu.

“İzlemeye de oynamaya da doyamıyorsunuz. Balesi güzel, müziği güzel.” değerlendirmesinde bulunan Sümen, bu zor eseri Kovid-19 salgını sebebiyle ara vererek sahneye koymanın balerin ve baletler için o kadar da kolay olmadığını söyledi. Sümen, “Fakat aşk… Gene yapmak istiyorsunuz. Onlar da yapmak istiyorlar ve çalışıyorlar.” diye konuştu.

Sümen, 3 bin kişilik büyük bir sahneye çıkmaktan duydukları heyecanı dile getirerek, “Yeni kuğularımız, yeni çocuklarımız var. Onlarla çalışıyorum, öğretiyorum.” dedi.

Ankaralı sanatseverleri temsillere çağrı eden Sümen, “Dünyanın en güzel eserlerinden bir tanesi. Çocuklarımı yalnız bırakmayın. Sizin alkışlarınıza gereksinimleri var.” ifadelerini kullandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.