Nilo’dan yeni sergi: ‘Güncem’ | Kültür-Sanat Haberleri

1978’den bu yana Devrim Erbil, Atilla Tos ve Kasım Koçak benzer biçimde adların atölyelerinde çalışan sanatçı Nilo, tam adıyla Nilüfer Tokay yeni kişisel sergisi ‘Güncem’le sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Sanatçı Nilo’nun yeni sergisi 16 Mayıs Pazartesi günü Ortaköy’de bulunan zamanı Hüsrev Kethüda Hamamı’nın etkisinde bırakan atmosferinde ziyarete açılacak.

“Güncem”de, daha ilkin sergilenmiş eserlerini tekrardan yorumlayarak değişik kompozisyonlarla sanatseverlere sunan Nilo, yaşamımızın yönetmeninin bir tek ve bir tek kendimiz bulunduğunu hatırlatıyor. Sanatçı, herkesi negatif anılarını dönüştürerek hikâyesini tekrardan yazmaya ve tam anlamıyla “kendisi” olmaya çağrı ediyor.

Nilo, eserlerinde daima “insan”ı baz alan Nilo, korkular, endişeler, negatif anılar sebebiyle kişilerin kendilerini mutluluk, başarı, maddi ve tinsel zenginlik benzer biçimde birçok şeyden yoksun etmelerinin kendisini oldukca etkilediğini dile getiriyor. Ailenin, yakın çevrenin, yaşanmış olan olayların ve bunların iyi mi algılandığının, kişiyi inşa ettiğini söyleyen sanatçı, bu sayede kişinin zihnine yerleşen düşüncelerin duyguları, duyguların da davranışları oluşturduğuna ve tüm bu tarz şeyleri değiştirmenin elimizde olduğuna dikkat çekiyor.

Çocukluktan itibaren şartlanılan, “bu üzülecek şeydir” yaftası yapıştırılan vakalara yeni başlıklar atmak icap ettiğini ve hem fizyolojik hem de ruhsal iyileşmenin sadece bu şekilde mümkün bulunduğunu söyleyen sanatçı, bunun için üç kaide bulunduğunun dile getiriyor: Kabullenmek, değişiklik yapmak, uzaklaşmak. “Güncem” başlıklı kişisel sergisinde de bu yaklaşımla yola çıkan Nilo, geçmişte sergilenmiş eserlerini bambaşka yerleştirmelerle, yepyeni kompozisyonların içinde sunarak herkesi kendi hikâyesini tekrardan yazmaya çağrı ediyor: “Yaşamınızın yönetmeni sizsiniz, istemediğiniz bölümleri değişiklik yapmak, onları yeni baştan kurgulamak elinizde!”

Sergi alanında ziyaretçileri, havada baştan başa salonu kat eden dev film şeritleri karşılıyor. Bu şeritlerden, Nilo’nun daha ilkin yapmış olduğu resimlerinin dijital baskıları şu demek oluyor ki “günce”sinden alınmış anlamış olur, anılar sarkıyor. Aynı mekânda yer edinen oturmuş ve selfie çeken figür, günümüzün hastalığı olan “egoyu parlatma” çılgınlığıyla dalga geçiyor benzer biçimde görünse de, Nilo başka bir mesajın ardında: “Dış görünüşümüzle uğraşmayı bırakıp kendi içimize bakmamız ve aslolan özümüzü görmemiz gerekiyor.”

“Tamamımız şu anda neysek geçmişin izlerinin toplamı değil miyiz?” diye soran sanatçının resimlerinden seçkiler ve videolarla devam eden “Güncem” sergisinin son salonunda ise, değişik zamanlarda yapmış olduğu tuval üstü yağlıboya eserlerinden oluşturulmuş ve gene iç dünyasını özetleyen otoportrelerin yer almış olduğu dijital kompozisyonlar yer ediniyor.

Nilo’nun “Güncem” başlıklı kişisel sergisi 16 – 28 Mayıs 2022 tarihleri içinde Ortaköy’de yer edinen Hüsrev Kethüda Hamamı’nda ziyaret edilebilecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.