NBA yıldızı Furkan Korkmaz Nysa Antik Kenti’nde

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından NBA’de Philadelphia 76ers forması giyen ulusal basketbolcu Furkan Korkmaz, insanlık tarihinde mühim yere haiz zamanı noktaları takipçileriyle beraber keşfetmek için yola çıkmış olduğu “Bi Sonraki Durak” projesine Aydın Sultanhisar’da bulunan Nysa Antik Kenti ile başladı.

Furkan Korkmaz, antik dönemin en duygusal şehirlerinden Nysa’nın yolunu tuttu ve “İki Yakalı Kent” olarak da malum ve antik dönemin en duygusal kenti olarak kabul edilen Nysa’nın gizemini çözmek için kentin kazı başkanı Doç. Dr. Hakan Öztaner ile bir araya geldi.

Doç. Dr. Hakan Öztaner-Furkan Korkmaz

Doç. Dr. Hakan Öztaner-Furkan Korkmaz

Ulusal basketbolcu, ülkemizin arkeoloji ve tarih mevzusunda bir gömü bulunduğunun altını çizerek, bu hazineleri iyi tanımamız icap ettiğini düşündüğünü aksi halde hangi miras üstünde olduğumuzu bilmeden o mirası kıymetli hale getirmemizin mümkün olmadığını belirtti. Kendisinin daha öncesinde de arkeolojiye merakının bulunduğunu söyleyen Korkmaz, “Ülkemizin bilinmeyen birçok güzelliği var.

Bu güzellikleri sporun enerjisini kullanarak geniş kitlelere yaymak istedim” dedi. Ekibiyle yapmış olduğu toplantıdan sonrasında bu fikir ile yola çıktıklarını söyleyen Korkmaz, “Bu düşüncelerin hepsini bir araya getirdik ve benim yol hikayesi şeklinde gezdiğim, uzmanlarla söyleşi edip ülkenin mühim zamanı noktaları tanıttığım bir içerik hazırladık, ilk bölüm için oldukça heyecanlıyım” diyerek proje ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Projenin ilk bölümünü kendi toplumsal medya hesapları üstünden takipçileriyle buluşturan Furkan Korkmaz, ikinci bölümde Denizli’de bulunan Laodikeia Antik Kenti’ni ziyaret edecek.




Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.