Mastaura Antik Kenti’nde 1800 yıl öncesine ilişkin bulgu

Aydın’da Nazilli’nin 3 kilometre kuzeyinde, Bozyurt ve Eycelli mahalleleri içinde uzanan dar bir vadi içindeki Mastaura Antik Kenti’ndeki kazılarda, 1800 yıl öncesine ilişkin olduğu değerlendirilen kanalizasyon sistemi bulunmuş oldu.

KANALİZASYON SİSTEMİNİN İÇERİSİNE GİRDİLER

Mastaura’da Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz tarafınca yürütülen kazılarda gün yüzüne çıkarılan su kanalizasyon sistemi basın mensuplarına tanıtıldı. Aydın İl Kültür ve Gezim Müdürü Ümit Tuncer, Mastaura Antik Kenti kanalizasyon sisteminin içine girip, araştırma yapmış oldu.

“YAPININ BÜYÜKLÜĞÜ BİZİ ÇOK ŞAŞIRTTI”

İl Kültür ve Gezim Müdürü Ümit Tuncer, Mastaura Antik Kenti’nin 160 dönümlük bir alana yayıldığına dikkat çekip, “Kazı etabında olan 50 dönümünü kamulaştırdık. Son 2 yılda burada yaptığımız emekler tüm dünyada arkeoloji toplumunun gündemini belirledi. Mastaura da bulduğumuz arena yapısının bütünüyle ayakta duran mimarisi oldu. Kazı başkanımız ile beraber 2 yılda büyük mucizelere imza attık. 2 milyonluk kamulaştırma çalışmasını da tamamlamış olduk. Bugün ortaya çıkan yeni keşifle beraber çalışmalarda yeni bir nefes kazanmıştır. M.S. 2’nci yüzyıldan kalma 1800 senelik bir su kanalizasyon sistemi ortaya çıktı. Yapının büyüklüğü bizi de oldukca şaşırttı. İçinde yürüyebileceğimiz, içindeki ayrılan kollarla kentin geneline yayılan bir sistemle karşılaştık. Bu anlamda belediyecilik anlamında da bir örnek teşkil etti. O günlerdeki bir kanalizasyon sisteminin hala yapı olarak karşımızda olması kentin gereksinimlerine karşılıyor olması açıkçası bizi mutlu etti” dedi.

“BİR İNSAN RAHATLIKLA İÇİNDE GEZEBİLİYOR”

Kentin içinden antik dönemde dere geçtiğini belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Sedat Akkurnaz ise “Derenin iki yanında da antik kentin yerleşim alanları var. Bugün gördüğümüz de o dönemdeki antik kentin yer altındaki kanalizasyon sistemi. İnşaat tekniği ve malzemesine baktığımız vakit tipik Roma İmparatorluğu süreci dediğimiz M.S. 200’lü yıllarda inşaatı başlamış vakit içinde de tadilatlar görerek antik dönem süresince kullanılmış bir kanalizasyon sitemidir. Kanalizasyon sistemi kentin sokak ve caddelerinin altından geçerek atıkların dışarıya atılmasını elde eden bir sistemdir. Bir insanoğlunun içine girerek rahatça gezebileceği boyuttadır. Bulunduğumuz noktada bir arıtma bulunduğunu değerlendiriyoruz. Arıtıldıktan sonrasında birazcık daha temiz olarak dereye akıyor. 20 metre kadar gidebiliyoruz sadece ondan sonrasında belirli yerlerde göçükler var” diye konuştu.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.