“Maffy’s Jazz” belgeseli festival yolunda

Geçtiğimiz günlerde 92 yaşlarında yaşamını kaybeden caz efsanesi trompetçi A. Muaffak Falay’ın yaşamı ve müzik serüvenini mevzu alan son belgesel “Maffy’s Jazz” festival başvurularına başladı. Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun 2016 senesinde Falay’ı İsveç’teki evinde ziyaret etmesi ile başlamış olan “Maffy’s Jazz” belgesel projesi, sanatçının mühim katkıları ve aralıklı meydana getirilen fedakâr bir emek harcama ile 5 yıl sürdü.

Belgesel için festival başvurularına başladıklarını ve ilk gösteriminin İzmir Internasyonal Film ve Müzik Festivali’nde yapılmasının planlandığını bildiren belgeselin yapımcı ve yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu şunları söylüyor: “Maffy’i ilk kez 2016 senesinde İsveç’teki evinde ziyaret ettim. Sonrasında ard arda 2017 ve 2018 yıllarında gene Maffy’e gidip, onunla kaldım ve çekimleri onunla yaşayarak tek başıma gerçekleştirdim, şu sebeple filmin ev içinden bir anlatıcının elinden çıkmasını, samimi bir film olmasını istiyordum. Filmi izleyenlerin bu samimiyeti, benim varlığımı ve onun yalnızlığını paylaştığımı hissedeceğini düşünüyorum.”

Maffy ve Deniz Yüksel Abalıoğlu

Maffy ve Deniz Yüksel Abalıoğlu

Filmin post production çalışmalarının yeni tamamlandığını, Maffy’nin vefatı ile ufak bir ekleme de yapıldığını söyleyen Abalıoğlu, “Maffy, ben son gittiğimde 88 yaşındaydı. Stockholm’ün banliyölerinde, tek odalı bir evde, yalnız bir yaşam sürüyordu. Artık çalacak nefese de haiz değildi. 2016’da Stockholm’e ilk gittiğim yılda ise son konserini çekme şansım oldu. Doğal ikimizde bunun son konseri olacağını bilmiyorduk. Ümit ederim film tüm cazseverler tarafınca izlenir ve Maffy’nin hatırası müzikleriyle birlikte bu filmle de yaşar” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafınca desteklenen Maffy’s Jazz filmi, İKSV kapsamındaki Köprüde Buluşmalar platformundan da fragman yapım desteği aldı
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.