Knidos’ta 4 yeni yazıt ortaya çıkarıldı

Dört yeni yazıt bulunmuş oldu

Knidos Antik Kenti’nde, Kültür ve Gezim Bakanlığı Türk Tarih Kurumu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı başkanlığında sürdürülen kazılar sürdürülüyor. Kazılarda M.S 685 – 711 yılları aralığında Knidos Kenti’nde yargı devam eden Emeviler’e ilişik olduğu belirlenen dört yazıt ortaya çıkarıldı.

Yerbilimci, mimar, restoratör, sanat tarihçisi, biyolog, antropolog ve kazı işçilerinden oluşan 40 kişilik bir ekibin vazife yapmış olduğu kazılarda bulunan mermer ve kireç taşından dört kitabede, Emevilerin İstanbul’a yapacakları sefere katılacak olan boylar ile komutan ve yöneticilerin isimlerinin yazılı olduğu tespit edildi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı, Knidos Antik Kenti’nde, Kültür ve Gezim Bakanlığının 12 aylık kazı projesi çerçevesinde, 2016’dan bu yana kesintisiz kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü söylemiş oldu. Knidos Antik Kenti’ndeki kazılarda sürprizlerle karşılaşıldığını belirten Prof. Dr. Doksanaltı, “Ramazan ayının ilk gününde Knidos bizlere güzel bir armağan sundu. Dört yeni Emevi kitabesi arkeolojik kazılarımızda gün yüzüne çıkarıldı. İslamiyet’in erken dönemine ilişik, Batı Anadolu’daki en büyük kalıntılarını oluşturan bu kitabeler, Emevilerin İstanbul’a düzenlemiş olduğu üç seferden ikisine katılan boyları, komutanlar ve yöneticilerle ilgili adlar içermektedir. Antik döneme ilişik birçok yeni veri sunan Knidos, İslamiyet’in erken dönemlerine ışık tutacak verileriyle, İslam Zamanı yazıcılığı açısından ne kadar mühim olabileceğini gösterdi” dedi.

Mermer ve kireç taşından dört kitabenin, 15 santimetre ile 1 metre içinde değişen boylarda bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Doksanaltı, araştırmaların sürdüğünü söylemiş oldu.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.