‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’nun galası yapılmış oldu

Yaptıklarından güvenilir bir karı ile mesleğinden kurtulmanın derdinde bir insanın anlatıldığı ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’nun gala vizyonu yapılmış oldu. Görünenlerin gerçek mi yoksa illüzyon mu diye irdelendiği bir sorguda, Başak Daşman canlandırdığı parlak zeka hanım karakteriyle seyircileri büyülerken, yaşam verdiği inatçı polis karakteriyle Hüseyin Avni Danyal, tiyatroseverlerden tam not aldı.

Oyun sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başak Daşman ve Hüseyin Avni Danyal, ilk vizyonu 25 Nisan’da meydana getirilen oyuna ilginin yoğun olduğundan bahsederken, uzun vakit sonrasında sahnede olmayı ve tiyatro yapmayı özlediklerini ifade ettiler. Ortalama iki aydır oyuna hazırlandıklarını belirten Danyal ve Daşman, “Yönetmenimiz Serkan Üstüner ile birlikte üçümüz yoğun bir emek verme içine girdik. İki kişilik bir oyun olmasından dolayı kolaylıkla hazırlandık.” diye konuştu. Başak Daşman ile uyumlu çalışmış oldukları için iyi bir iş çıkardıklarını belirten Danyal, seyircinin tepkisini aldıkça başarılarını teyit edeceklerini belirtti.

Oyunu izlemeye Sumru Yavrucuk, Deniz Türkali, Deniz Çakır, Selen Öztürk, Goncagül Sunar, Ezgi Gör, Kıvanç Kasabalı, Sedef Avcı ve Pervin Bağdat benzer biçimde adların yanı sıra Hüseyin Avni Danyal’ın rol almış olduğu Yargı dizisinden oyuncu arkadaşları Uğur Aslan, Mehmet Yılmaz Ak, Başak Gümülcinelioğlu, Arda Anarat katıldı. Görünmez kelepçeleri aniden kolunda kabul eden Hüseyin Avni Danyal ile sorgulayan konumuna geçen Başak Daşman, bilinenlerin yıkıldığı oyunlarına tüm tiyatroseverleri çağrı etti.

Yer yer toplumsal eleştirilerin de yer almış olduğu, dram türündeki tek perdelik oyun ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’, güç dengeleri değişip dururken; polis sorgusu diye girilen oda, büyülü bir dolap misali insanları sarıyor ve yaşam sorgusu başlıyor. Suçlunun arandığı sorgu, hayatından memnun olmayan bir insanın kayboluşuna tanıklık ediyor.

Dramaturg Irmak Bahçeçi’nin kaleme alıp Serkan Üstüner’in yönettiği “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, Nova Oyun Yapım tarafınca sahnelenirken, oyunun yapımcılığını Mutlu İgdi ve Ali Özdemir, proje asistanlığını Yeraz Çağlayan, reji asistanlığını ise Arda Anarat üstüne alıyor. Elçin Gürler’in uygulayıcı yapımcılığındaki oyunun dekor tasarımı Cihan Aşar, ışık tasarımı Ayşe Sedef Ayter, müzik tasarımı Anıl Balkan, styling Selin Ölçen, poster tasarımı Seda Erdem imzası taşıyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.