‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ Fişekhane’de | Kültür-Sanat Haberleri

Akıllı ve entelektüel bir hanıma yaşam veren Başak Daşman ile inatçı bir polisi canlandıran Hüseyin Avni Danyal’ın usta oyunculuklarıyla sahnelenecek “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, ilk kez 25 Nisan Pazartesi günü Fişekhane’de seyircisiyle buluşacak.

Gördüklerinizin gerçek mi yoksa bir illüzyon mu bulunduğunu sorgulayacağınız dram türündeki tek perdelik oyun “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, yaptıklarından güvenilir bir halde sorgusunun bitmesini bekleyen bir bayan ile yapmış olduğu meslekten kurtulmanın derdinde olan bir insanın öyküsünü konu alıyor.
Bazı gecelerin, şafağın sökmesini engellemeye çalıştığını özetleyen bu tiyatro oyununda, güç dengeleri de değişip duruyor. Seyircileri, polisin mi yoksa kadının mı sorgulandığı ikileminde bırakacak “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, kimsenin görünmüş olduğu şeklinde olmadığı bir polis sorgusunda “Iyi mi kaybedilir?” sorusunu sormaya çağırıyor.

İlk gösterimini Fişekhane Ana Sahne’de meydana getirecek olan tiyatro oyunu, büyülü dolapta kaybedilenin bir adam mı yoksa gençlik mi bulunduğunu irdelerken, toplumsal değerleri ve yitirilen benliği ortaya koyuyor. Başak Daşman’ın yaşam verdiği gözbağcı bir bayan, görünenlerin bir oyundan ibaret bulunduğunu anlatmaya hazırlanıyor. Neyin gerçek, kimin sorguda bulunduğunun karıştığı “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, görünmez kelepçeleri aniden kolunda kabul eden Hüseyin Avni Danyal’ın, bulunmuş olduğu ortamdan memnun olmayan bir polisi canlandırdığı ve bilinenlerin yıkıldığı bir oyun olarak seyircisiyle buluşmayı bekliyor.

Dramaturg Irmak Bahçeçi’nin kaleme alıp Serkan Üstüner’in yönettiği “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, Nova Oyun Yapım tarafınca sahnelenirken, oyunun yapımcılığını Mutlu İgdi ve Ali Özdemir, proje asistanlığını Yeraz Çağlayan, reji asistanlığını ise Arda Anarat üstüne alıyor. Elçin Gürler’in uygulayıcı yapımcılığındaki oyunun dekor tasarımı Cihan Aşar, ışık tasarımı Ayşe Sedef Ayter, müzik tasarımı Anıl Balkan, styling Selin Ölçen, poster tasarımı Seda Erdem imzası taşıyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.