İstanbul Film Festivali sinemaseverlerle buluşacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca düzenlenen ilişkin The Marmara Bölme’de düzenlenen basın toplantısına katılan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, festivalin kurucularından Onat Kutlar’ı anarak, “Onat Kutlar’ın festivalin 10. senesinde yazdığı bir yazıyı sık sık hatırlarız: ‘On senedir her erken baharla beraber adeta bir kış uykusundan uyanıyor bu şehir. Canlanıyor, güzelleşiyor, gülümsüyor. Şehir kıpırdıyor.’ Baharı da artık sabırsızlıkla beklediğimiz bu yılda, hepimizin beyaz perdenin getireceği bu şenliğe fazlaca ihtiyacı bulunduğunu düşünüyorum.” dedi.

Taner, 8-19 Nisan’da gerçekleşecek festivalin bir şenlik havasında yaşanacağını umduğunu belirterek, şunları aktardı:

“Festival, desteklediği yerli yapımlar, dünya festivalleriyle kurduğu kalıcı ilişkiler ve gençlere sağlamış olduğu teşvikle hem seyirci hem de sinemacıların yetişmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Festivalimiz hem en iyi, en ilgi çekici filmlerin, yaratıcı temalar altında sergilendiği bir şenlik hem de Köprüde Buluşmalar kapsamındaki emek harcamaları ve ödülleriyle üretime de anlamlı bir katkıda bulunan bir etkinlik olabildiği için mutluluk duyuyoruz.”

Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün ise festival kapsamında bu yıl 17. kez Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristlerle, internasyonal beyazperde profesyonellerini bir araya getiren Köprüde Buluşmalar ortak yapım platformu hakkında data verdi.

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, 2 senelik bir aradan sonrasında salonlara tam olarak geri dönmekten dolayı mutlu olduklarını aktardı.

Ayan, bu yıl festivalin 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan varlıklı bir programa haiz olduğuna değinerek, “Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve hususi etkinlikler de yer alacak.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl ilk kez “yabancı ilk film yarışması” olacağını da vurgulayan Ayan, “Genç ustalar kısmı artık yarışmalı bir bölüm haline geldi ve 18-25 yaş arası beyazperde öğrencilerinden oluşan genç bir jürinin değerlendireceği bir kategori oldu.” dedi.

Kerem Ayan, Internasyonal Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel, Ulusal Kısa Film Yarışmaları ile bu yıl ilk kez yarışmalı bölüme dönüşen Genç Ustalar’da yer edinen ve Seyfi Teoman İlk Film Ödülü için yarışacak filmleri de deklare etti.

Festivalin açılışı, Şubat 2022’de Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini meydana getiren ve En İyi Başrol Performansı (Meltem Kaptan), En İyi Senaryo, Sanat Sinemaları Birliği Ödülü kazanan “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı” filmi ile gerçekleşecek.

Film gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City’s (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Beyaz perde Evi olmak suretiyle 7 salonda yapılacak.

Yayınlanma seansları ise 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da olacak.

İstanbul Film Festivali tarafınca beyaz perdeye gönül ve emek veren isimlere takdim edilen “Beyaz perde Onur Ödülleri” Meral Çetinkaya ile Gülsen Tuncer’e verilecek.

Sanatçıların ödülleri 7 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak açılış töreninde takdim edilecek.

Ödül almaya hak kazanan filmler 19 Nisan’da yapılacak Ödül Töreni’nde açıklanacak. Festivalde gösterilecek filmlere ve tüm detaylara https://film.iksv.org/tr adresinden ulaşabilir.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.