İş Sanat yeni sergisini Metaverse’te açıyor

Türkiye İş Bankası’nın 1940’lardan bu yana oluşturduğu varlıklı fotoğraf koleksiyonuna ev sahipliği meydana getirecek olan Beyoğlu’ndaki zamanı binasında restorasyon inşaatı devam ederken, Müze çatısı altında yer alacak eserlerden hususi bir seçkiyle hazırlanan NFT sergisi, Metaverse’te sanatseverlerle buluşacak. 

“Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” isminde olan sergi, blokzincir altyapısını kullanan ve merkeziyetsiz bir yapıda kurulan Decentraland platformunda sunulacak. Sergide, İş Bankası Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer edinen Hikmet Onat, Onur Akdik, Parlak zeka Faik İzer, Feyhaman Duran, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Cevat Erkul, Hulusi Mercan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Paşa şeklinde usta ressamların İstanbul’un maviliklerini, kıyılarını resmettiği tabloları NFT olarak ziyaretçilerle buluşturulacak.

Serginin küratörlüğünü, İş Bankası’nın emekleri devam eden fotoğraf müzesinin kurucu küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu üstüne alıyor.

Ön gösterime hususi NFT davetiyelerin dağıtımı 4 Nisan’a kadar sürecek

Serginin 5 – 7 Nisan tarihleri içinde üç gün sürecek ön vizyonu sınırı olan sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Ön gösterime katılabilmek için lüzumlu NFT davetiyeler 4 Nisan Pazartesi gününe kadar metaverse.issanat.com.tr üstünden temin edilebiliyor. NFT davetiyeler, blokzincir teknolojisinin akıllı kontratlarda kullanımı ile bin adetle sınırı olan şekilde ön gösterime hususi olarak üretildi. “Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” sergisi, ön gösterimin peşinden 8 – 20 Nisan tarihleri arası NFT davetiye sahibi olma koşulu aranmaksızın tüm ziyaretçilerin katılımına açık olacak.

Sergide kullanılan bir öteki teknoloji olan artırılmış gerçeklik uygulamaları yardımıyla, dijital ortamda sergilenen NFT eserlerin fiziki ve dijital edinim ile birleştirilmesi sağlanıyor. Serginin teknolojik kurgusu İş Bankası ve teknoloji iştiraki Softtech’in Türkiye ve Çin’deki inovasyon merkezlerinin ortaklık ile hazırlandı.

Metaverse’teki ilk NFT sergimiz

İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Gül Meltem Atılgan sergiye ilişkin yapmış olduğu açıklamada, finansal faaliyetlerin yanı sıra eğitim, çevre ve kültür sanat alanında ülkemizin toplumsal hayatına kıymet katan öncü projelere imza atmaktan mutluluk duyduklarını altını çizdi. Atılgan, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Türkiye’de dijital bankacılık, açık bankacılık alanında en iyi uygulamaları fazlaca boyutlu olarak sunuyor, pek fazlaca ilki gerçekleştiriyoruz. Bu alandaki kuvvetli yetkinliklerimizi toplumsal katkı anlayışımız çerçevesinde inovatif projelerde de kullanıyoruz. Sanat Eserleri Koleksiyonumuza 9 Aralık 1940 tarihinde 1 envanter numarası ile kaydedilen Hikmet Onat’a ilişik ‘Peyzaj – Ortaköy’ isminde eseri geçtiğimiz aylarda NFT’ye çevirmiş ve bu alandaki çalışmalarımızı başlatmıştık. Şimdi de Bankamızın sanat ve müzecilik çalışmalarını sürdüren İş Sanat ile teknoloji ekiplerimizin işbirliğinde oluşturulan NFT sergisini Metaverse’te hayata geçiriyoruz.”

İstanbul Boğazı’na usta ressamların bakış açısından bakış

Serginin küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu ise İş Bankası’nın Beyoğlu’ndaki zamanı binasında restorasyon inşaatına ve Müze çatısı altında sanatseverlerle buluşacak ilk sergilerin seçkisine dair emekleri sürdürdüklerini belirterek, “Tarih süresince büyüleyici güzelliğiyle hayranlık uyandıran İstanbul’un ve bu güzelliğin zirvesi olan Boğaziçi’nden Türkiye İş Bankası Fotoğraf Koleksiyonu’ndaki usta ressamların peşine takılıp, onların gözüyle, onların izlenimleriyle eski Boğaziçi görünümlerine bakarak, bir sanal vapurda kıyı kıyı beraber yol alacağımız bir sergi hazırladık” dedi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.