Harem-i Hümayun’un yüzde 80’i tamamlandı

Topkapı Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Ulusal Saraylar İdaresi Başkanlığına devriyle hız kazanan Harem-i Hümayun bölümündeki restorasyon çalışmalarının yüzde 80’ni tamamlandı. Bu yıl içinde tamamlanması planlanan çalışmaların peşinden Harem Hümayun’un Hanım Efendiler, Cariyeler Taşlığı, Kara Ağalar Taşlığı ve Harem Hastanesi ilk kez ziyarete açılırken, gezilebilecek alan kapasitesi de 2 katına çıkarılacak. Sultan Abdülaziz dönemindeki kolera salgınında istifade edilmiş olduğu malum bölümün, kalem işçiliği çalışmalarının da büyük bir titizlikle devam etmiş olduğu görüldü.

Restorasyon emek harcaması hakkında informasyon veren Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Devasa, “Topkapı Sarayı Harem kısmı aslına bakarsak iki kısımdan oluşuyor. Birincisi Harem’de yaşayanların kısmı ki, bunlar valide sultan, padişah, hanım sultanlar ve şehzadelerin bölümüdür. İkincisi ise Harem’e hizmet edenlerin bölümüdür. Bunların başlangıcında cariyeler gelmektedir. Bölümle ilgili informasyon verecek olursak, Cariyeler Taşlığı olarak isimlendirdiğimiz ve içinde bulunduğumuz bu kısmın bir tarafında hamamları, öteki tarafında Hanım Efendiler daireleri bulunmaktadır. Derhal yanında Cariyeler Koğuşu, alt bölümde da Cariyeler Hastanesi (Harem Hastanesi) bulunmaktadır. Ulusal Saraylar Başkalığı olarak Topkapı Sarayı’nı devir aldıktan sonrasında bu kısımların restorasyonu için süratli bir halde emek verme başlattık. Birkaç ay içinde de bu kısımları ziyarete açacağız” diye konuştu.

Harem bölümünün ilgi uyandırdığını belirten İlhan Devasa, “Harem’in şuan da gezilen kısmını muhtemelen 2 katına çıkaracağız. Gerek Cariyeler Taşlığı, gerek Kara Ağalar Taşlığı ve öteki kısımlarda sürdürdüğümüz restorasyonlarda yüzde 70-80 oranında tamamlandı. Süratli bir halde çalışmalarımız sürüyor. Yakın bir zamanda bu kısımları ziyarete açmayı planlıyoruz. Ortalama 2 senedir çalışmalarımız sürdürmekteyiz. En mühim kısımlar ise buralardaki kalem işleridir. Bizim kalemkarlarımız tarafınca özenle bunlar yürütülmektedir. Aslına uygun, orijinal bir halde sürdürülüyor. Bir de en oldukca merak uyandıran ve ilgi çeken kısmı Harem kısmı bu kısımlar bugüne dek açılmamış Ulusal Saraylar olarak biz buraların restorasyonlarını tamamlıyoruz ve ziyaretçilerimizin buralara olan meraklarını kısa zamanda gidereceğiz” ifadelerini kullandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.