Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nü kazananlar a

2022 sahipleri belirlendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin kıymetli bağışlarıyla hayata geçirilen Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, üretimleriyle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına yada kişilere veriliyor.

Tiyatro Hemhâl

Tiyatro Hemhâl

Ödülün, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in başkanlık etmiş olduğu; çevirmen ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi, oyuncu Selçuk Yöntem, oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran ve oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat’tan oluşan seçici kurulu, bu yıl yedi topluluğa, proje başvurusunda bulunması için davet yapmıştı. Seçici kurul bu projeler arasından, Fizyolojik Tiyatro Araştırmaları’nın Haberci; Kadıköy Boa Sahne’nin Fırtına ve Tiyatro Hemhâl’in Berci Kristin Çöp Masalları adlı oyunlarını destekleme sonucu aldı. 220 bin TL tutarındaki Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, bu üç topluluk içinde paylaştırıldı.

Kadıköy Boa Sahne

Kadıköy Boa Sahne

İKSV, modern tiyatromuzun gelişiminde büyük katkıları bulunan iki usta ismin anısına verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü vesilesiyle, genç tiyatro topluluklarını ve sahne sanatları alanında üretim icra eden genç sanatçıları destekleyerek, Türkiye’de bu alanda yeni ve nitelikli yapımların gerçekleşmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. İlk kez 2018’de, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin kıymetli bağışlarıyla hayata geçirilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, 2018’de Altkat Sanat Tiyatrosu ve Altıdan Sonrasında Tiyatro; 2019’da Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe toplulukları içinde, yeni prodüksiyonlarını desteklemek amacıyla paylaştırılmıştı. 2020 ve 2021 yılına ilişik toplam ödül tutarı ise İstanbul’un kültür-sanat hayatına katkı elde eden 14 tiyatro sahnesine, COVID-19 salgınının niçin olduğu zor koşulları atlatmalarına bir katkı olarak, karşılıksız şekilde sunulmuştu.

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları

Fizyolojik Tiyatro Araştırmaları
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.