Ferzan Özpetek: En oldukça istediğim şey bu enstalasyonun İstanbul’a

‘Venedik oldukça güzel bir karı şeklinde’

Yeni vizyona giren filmi ‘Talih Tanrıçası’ cuma günü gösterime giren Ferzan Özpetek, İtalya’ya gelir gelmez Roma’da bu kez de ‘Venetika’ enstalasyonu ile sanatseverlerle biraraya geldi.

Ferzan Özpetek’in 2019’da 58. Venedik Bienali için tasarladığı, Venedik’i oyuncu Kasia Smutniak’ın sudaki performansı ve Sezen Aksu’nun sesi eşliğinde, kentten imgelerle anlattığı ‘Venetika’ adlı enstalasyon emek vermesi, Roma Maxxi’de sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Ferzan Özpetek - Kasia Smutniak

Ferzan Özpetek – Kasia Smutniak

Kuratörlüğünü Giovanna Zabotti’nin üstlendiği, 7×7 metre ebatlarında, içi Venedik kentinin köprülerine atıfla ahşapla döşenmiş kırmızı bir küp içinde sergilenen enstalasyonun açılışına Yönetmen Özpetek de katıldı.

Bu çalışmanın aslen 3 yıl ilkin ortaya çıktığını, o dönem Venedik Bienali’nden Giovanna Zabotti’nin kendisine bu şekilde bir emek verme için teklifte bulunduğunu söyleyen Ferzan Özpetek, “Giovanna beni aradı ve “biz 3 tane heykeltıraştan ve dünya genelinde bir yönetmenden Venedik’i anlatmalarını istiyoruz. Sizden de 1 ile 5 dakika içinde bir film yapmanızı istiyoruz Venedik üstüne” dedi. Ben de “yapamam bu sebeple şu an Madame Butterfly’ı hazırlıyorum. Benim için oldukça zor’ dedim” ifadelerini kullandı. Özpetek, Zabotti ile bu proje için konuşurlarken, anlaşmalarının fikirlerinin örtüşmesiyle bulunduğunu şu şekilde söyledi: Ben kendisine benden sonrasında arayacağı yönetmene söyler diye bir düşünce verdim: ‘Venedik’i suyun içinde bir karı olarak görüyorum. Venedik, oldukça güzel bir karı şeklinde. Örneğin Kasia Smutniak şeklinde birisini görüyorum. Suyun içinde kayboluyor yeniden çıkıyor, yeniden kayboluyor ve Venedik’in imajları geçiyor üstünden, bu tarz bir olay düşündüm’ dedim. Bana Giovanna Zabotti dedi ki; Venedik Pavyonu tamamıyla su içinde olacak. Öyleki diyince dedim ki bunda bir yazgı durumu var, hoş bir rastlantı var, ‘yapacağım’ dedim. Pazar-pazartesi tatildi opera. Bunu hazırladım, yaptım. Müthiş bir vaka oldu.

Enstalasyonda kullandığı müzik için ise Sezen Aksu’yu aradığını belirten Ferzan Özpetek, “Sezen’e bir enstalasyon yapıyorum, senin sesine ihtiyacım var’ dedim. Bana müziği armağan etti. Karşı Pencere’de söylediği o sesi aldım koydum” diye konuştu.

‘Venetika’ enstalasyonunun Kovid-19 salgını sebebiyle başka yerlerde sergilenmesinin süre aldığına işaret eden Ferzan Özpetek, “Birçok şehre gidecekti fakat gidemedi bu sebeple karantina, Kovid çıktı. Bugün Maxxi’de olmak benim için büyük bir şey, büyük gurur, beni oldukça mutlu etti. Buradan başka şehirlere de gidecek. Milano, İstanbul en büyük isteklerimizden. Benim en oldukça istediğim şey; bu enstalasyonun İstanbul’a gitmesi” dedi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.