Alain Delon niçin ötanazi istiyor?

Alain Delon…
Çocukluk dönemimde mahallemizdeki genç kızların ağzından düşürmediği biriydi.
Mahallenin çocuklarına “Büyüyünce inşallah Alain Delon benzer biçimde olursun” derlerdi.

Buluğluk zamanlarımızda saçlarımıza onun benzer biçimde briyantin sürerdik. Saçlarımızı onun benzer biçimde tarar, onun benzer biçimde bakmaya çabalardık.
Berber dükkânlarının vitrinlerinde Alain Delon’un fotoğrafları olurdu. O berber dükkânlarının iç duvarlarından birinde çıplak hanım fotoğraflarının olduğu bir takvim asılı dururdu. Aynanın üstü ise vitrinde olduğu benzer biçimde gene Delon’un fotoğraflarıyla donatılırdı.
Mersin’deki Sıdalı sineması, haftanın bir gününü Alain Delon filmlerine ayırırdı.
Organik olarak izleyicilerin bir çok genç kızlardı.
Genç kızlara Alain Delon matinesi…

O Alain Delon, 2019’da nüzul geçirdi ve bellek sorunları yaşamaya başladı. Delon, geçtiğimiz günlerde bir izahat yaparak ötanazi hakkını kullanmak istediğini, bu mevzuda oğlu Anthony Delon’dan yardım istediğini deklare etti. 86 yaşındaki Delon, yaşlandığını ve sıhhat durumunun artık eskisi benzer biçimde olmadığını belirtip ötanaziye başvurmaya karar verdiğini söylemiş oldu. Meşhur oyuncu, açıklamasında engelli bir yaşlı adam olmak ve hastalıklarla yaşamak istemediğini şöyleki dile getirdi: Yaşlanmak çok kötü. Hiçbir şey yapamıyoruz. Görünüşümüzü ve görme duyumuzu kaybediyoruz. Ayağa kalkamıyor, ağrı hissediyoruz. Büyük bir eziyet.”

86 yaşlarında da olsa bir insan niçin ölmek ister?
Uzun seneler süresince dünyanın en yakışıklı erkeği olarak nitelendiren Alain Delon, gençlik günlerinin özlemi içinde her geçen gün daha mı fazla ızdırap yaşıyor?

Alain Delon, 1999'da İsviçre vatandaşlığı da alarak yaşamını Cenevre'de sürdürmeye başladı. Adına satılan ürünleri pazarlayan şirketini de İsviçre'ye taşıdı.

Alain Delon, 1999’da İsviçre vatandaşlığı da alarak yaşamını Cenevre’de sürdürmeye başladı. Adına satılan ürünleri pazarlayan şirketini de İsviçre’ye taşıdı.

Alain Delon, 2006’da almış olduğu daveti kabul ederek vatandaşları Gerard Depardieu ve Catherine Deneuve ile beraber İstanbul Film Festivali’ne katılmak suretiyle ülkemize gelecekti. Depardieu ile Deneuve İstanbul’a gelirken Delon, son anda seyahatini iptal etti.

8 Kasım 1935’te Paris’in dış mahallelerinden kabul edilen Sceaux’ta dünyaya gelen Alain Fabien Maurice Marcel Delon, çocukluklarında anası Edith ile babası Fabien Delon’un boşanmasının etkisiyle hırçın bir kişiliğe haiz oldu.

Alain Delon, sorunlu bir kişiliğe haiz olması sebebiyle onlarca kere Roma Katolik yatılı okulundan uzaklaştırıldı. Roma Katolik okulunun yönetiminin baş edememesi üstüne rahiplik okuluna gönderilmek istense de Delon, bunu kabul etmedi. Aslına bakarsan 14 yaşına vardığında okulu kendi isteğiyle bıraktı.

Üvey babası Paul Boulogne’nin kasap dükkânında çalışmaya süregelen Alain Delon, 18 yaşına bastığında orduya yazılarak Fransa – Vietnam Savaşı’na gönüllü olarak katıldı.
Savaşın 1954’te sona ermesi üstüne Fransa’ya dönen Alain Delon, ustalaşmış askerliğe devam etme sonucu aldı.
Başlangıçta işler yolundaydı, askeri disiplinin etkisiyle hırçınlığından kurtulmuştu. Askerlikte kendini yeterince ifade edebiliyor, mutlu bir yaşam sürüyordu. Ne var ki ordudaki beşinci senesinde hırçın kişiliği tekrardan baş gösterince üstleriyle problemler yaşamaya başladı.
Bunun sonucunda askeri hapishanede 11 ay tutuklu kaldı. Tahliye olur olmaz da orduyla olan ilişiği kesildi.

Ordudan kovulduktan sonrasında Paris’e dönen Alain Delon, geçimini sağlamak için bir süre hamallık, garsonluk ve tezgâhtarlık yapmış oldu. Delon, tezgâhtar olarak çalmış olduğu dönemde Brigitte Auber ile tanıştı.
Kendisinden 10 yaş büyük olan devrin meşhur oyuncusu Brigitte Auber ile tanışması Alain Delon’un yaşamının akışını değiştirdi. Auber’in kavalyesi olarak Cannes Film Festivali’ne katılan Alain Delon, yakışıklılığıyla dikkatini çekmiş olduğu kabiliyet avcısı menajer David O. Sleznic‘in salıklarıyla birkaç kabiliyet sınavına girdi. Başarısıyla şaşkınlığa uğrattığı Sleznic, “Bu adamda büyük gelecek var” diyerek Alain Delon’un menajerliğini üstlendi.

David O. Sleznic, Alain Delon’u internasyonal bir oyuncu haline getirmeyi, bunun için de işe Hollywood’dan başlamayı kafasına koydu. Bu amaçla da Delon’dan bir an ilkin İngilizce öğrenmesini istedi. Delon, bunun üstüne Paris’e gelir gelmez kursa giderek İngilizce öğrenimi görmeye başladı.
Ne var ki Cannes Film Festivali esnasında tanıştığı devrin meşhur yönetmeni Yves Allegret‘in de Alain Delon hakkında planları vardı. Allegret, Delon’a işe Hollywood’dan başlamanın riskli olacağını, bu yüzden ilk filmlerini Fransa’da çekmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

David O. Sleznic’in değil, Yves Allegret’in tavsiyesine kulak asan Alain Delon, Fransa’da kalmaya karar verdi. 22 yaşlarındayken Allegret’in yönettiği 1957 yapımı “Quand la Femme s’en Mêle” ile kariyerine adım atan Delon, birkaç film sonrasında izleyicilerin üstünde bıraktığı etkiyle devrin meşhur Fransız oyuncuları Gerard Philipe, Jean Marais ve ABD’li oyuncu James Dean ile kıyaslanmaya başladı. O şekilde ki şöhreti kısa sürede okyanusu aşıp Hollywood’a kadar uzandı.

Quand la Femme s'en Mêle (1957)

Quand la Femme s’en Mêle (1957)

Hollywood’dan almış olduğu tekliflere karşın Fransa’da kalmaya, Fransız sinemasına hizmet etmeye kabul eden Alain Delon, harp sonrasında yeni bir yapılanma içindeki Fransız sinemasının gelişmesine ivme kazandırdı. Delon’u küresel şöhrete ulaştıran filmlerden biri de Jean Paul Belmondo ile başrolü paylaşmış olduğu 1970 yapımı ‘Borsalino’ oldu.

'Borsalino'

‘Borsalino’

1961’de tiyatro oyunculuğu da halletmeye süregelen Alain Delon, 1973’te Dalida ile ‘Paroles Paroles’ adlı şarkıda yapmış olduğu düetle küresel şöhretini daha da pekiştirdi.
* ‘Paroles Paroles’… Devletimizde ‘Palavra Palavra’ adıyla Ajda Pekkan tarafınca seslendirildi.

2012’de oyunculuğu bırakan Alain Delon 55 senelik kariyeri süresince duygusal filmlerin yanı sıra aksiyon ve polisiye türünde de olmak suretiyle 85 filmimizde rol aldı.

Alain Delon ile kızı Anouchka Delon

Alain Delon ile kızı Anouchka Delon

Yakışıklılığıyla başladığı oyunculukta Fransız sinemasının simgelerinden biri haline gelen Alain Delon, yaşamış olduğu aşklarla da her daim gündemin ilk sıralarında yer aldı.

Alain Delon, 'Midnight Mirace' ile 1984'te 'En İyi Erkek Oyuncu' dalında Cesar Ödülü, 1990 ise Berlin Film Festivali'nde Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Alain Delon, ‘Midnight Mirace’ ile 1984’te ‘En İyi Adam Oyuncu’ branşında Cesar Ödülü, 1990 ise Berlin Film Festivali’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Brigitte Auber
Alain Delon’un kariyerinin başlamasına vesile olan Fransız oyuncu Brigitte Auber, kariyerindeki film sayısı pek azca olsa da her çalışmasıyla Fransız sinemasında derin izler bıraktı. Auber, son olarak 1998’de ‘Demir Maskeli Adam’da rol aldı. 96 yaşındaki Brigitte Auber, yaşamını Paris’te sürdürüyor.

Brigitte Auber

Brigitte Auber

Dalida
Aslolan adı Yolande Christina Gigliotti olan İtalyan Dalida, ‘Elmas Plak’ kazanan ilk müzisyen olma unvanına haiz. Dalida, bununla birlikte kariyeri süresince 55 altın plak kazanmıştır.
Dalida, girmiş olduğu depresyondan çıkamayarak “Yaşam benim için katlanılmaz. Özür dilerim” notu bırakarak 1987’de 54 yaşlarındayken yaşamına son verdi.
Alain Delon, bu mevzuda dünyadaki tek pişmanlığının eski sevgilisini arayacak zamanı yaratmamak bulunduğunu söylemiş oldu.

Dalida - Alain Delon

Dalida – Alain Delon

Romy Schneider
Dünyanın en güzel hanımlarından kabul edilen Alman Romy Schneider ile Alain Delon arasındaki ilişki 1956’da beraber rol aldıkları ‘Christina’ adlı filmin çekimleri esnasında başladı. Schneider, Delon’a kelimenin tam anlamıyla deli benzer biçimde âşıktı. Alain Delon’un hissettikleriyse Romy Schneider’in kendisine hissettiği seviyede değildi. Delon, buna karşın birlikteliklerinden haz alıyordu. 5 yıl devam eden ilişkilerinin son dönemlerinde nişanlandılar da. Ne var ki Schneider’ın kıskançlığından bunalan Delon, ilişkisini tamamlamış oldu.
Hemen sonra başka ilişkiler yaşamasına, hatta evlenip çocuk sahibi olsa da Alain Delon’dan ayrılması Romy Schneider’ın hayatında derin izler bıraktı.
1981’de 14 yaşındaki oğlunu kaza sonucu kaybeden Romy Schneider, 1982’de elinde “Çocukluğunu cebine koy ve kaç. Şundan dolayı yapabileceğin tek şey bu” yazılı olan kağıtla ölü olarak bulunmuş oldu.

Romy Schneider - Alain Delon

Romy Schneider – Alain Delon

Christa Paffgen (Nico)
Romy Schneider ile birlikteyken Alain Delon’un Alman müzisyen Christa Paffgen’den bir oğlu dünyaya geldi. Delon, çocuğun babası olmayı kabul etmeyince Christa Paffgen, oğlu Christian Aaron’a kendi soyadını verdi. Christian Aaron’un bakımını bir süre Alain Delon’un anası Edith ile üvey babası Paul Boulogne üstlendi. Hemen sonra da evlatlık edindiler. Alain Delon, Christian Aaron Boulogne’yi hiçbir süre oğlu olarak kabul etmedi. Onun hakkında “Yalnız dostum, başka bir şey değil” yorumunu yapmış oldu.
Christa Paffgen, 1988’de Berlin’deki konserinden sonrasında dinlenmek için gittiği Ibiza’da geçirdiği bisiklet kazasında yaşamını yitirdi.

Christa Paffgen

Christa Paffgen

Natalie Barthelemy
Alain Delon, Romy Schneider’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonrasında Fransız oyuncu Natalie Barthelemy ile tanışarak 1964’te evliliğe ilk adımını attı. Oğulları Anthony Delon’un doğumundan kısa bir süre sonrasında 1969’da boşandılar. Barthelemy, yakalandığı kanser sebebiyle ötanazi istedi. Fransa’da ötanazinin yasak olmasından dolayı Natalie Barthelemy’in arzusu yerine getirilmedi. 2021’de kanser sebebiyle 79 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Natalie Barthelemy - Alain Delon

Natalie Barthelemy – Alain Delon

Mireille Darc
Alain Delon için önceleri geçici bir hevesti. Delon, oyuncu Mireille Darc ile olan ilişkisine başlangıçta uzun ömürlü bakmasa da birliktelikleri 13 yıl sürdü. Kariyerini ve sağlığını düzenlemesi açısından Alain Delon’un üstünde en oldukça Darc’ın emeği bulunuyor. Mireille Darc, Delon’un tüm yaşamını düzenlemekle kalmayıp oğlunu kaybettikten sonrasında Romy Schneider’a da kol kanat gerdi.
Mireille Darc 1983’te geçirdiği trafik kazasında ölümden döndü. İlişkileri sonlanmış olsa da Alain Delon, uzun tedavi süreci esnasında Darc’ın yanından ayrılmadı. 2017’de 79 yaşlarındayken yaşamını yitirdi.

Mireille Darc - Alain Delon

Mireille Darc – Alain Delon

Rosalie Van Bremen
Alain Delon’un Hollandalı model Rosalie Van Bremen ile başladığı ilişkisinden kızı Anouchka ve oğlu Alain-Fabien dünyaya geldi. Delon, 1997’de kendisiyle ısrarla evlenmek istemesi üstüne Van Bremen’den ayrıldı.

Alain Delon - Rosalie Van Bremen

Alain Delon – Rosalie Van Bremen

 
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.