Agah Özgüç vefat etti | Kültür-Sanat Haberleri

Türk sinemasının kütüphanesi gazeteci Agah Özgüç 90 yaşlarında vefat etti. Beyazperde Yazarları Derneği Özgüç’ün vefatını toplumsal medya hesabından, “Derneğimiz üyesi, duayen beyazperde araştırmacısı, yazarı, her daim üretken, Türk sinemasına sayısız yaratı ve arşiv bırakmış Agah Özgüç’ü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz” ifadeleriyle duyurdu.

AGAH ÖZGÜÇ KİMDİR?
1932’de İstanbul’da dünyaya gelen Agah Özgüç, Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Haydarpaşa Lisesi’nde eğitim aldı. Özgüç, 1950’li yıllarda Yelken, Petek, Şairler Yaprağı, Türk Sanatı ve Salkım şeklinde birçok edebiyat dergisine şiirler, denemeler yazdı. 1961’de ise ustalaşmış anlamda gazeteciliğe başladı.

Artist, Beyazperde, Ses ve Perde şeklinde devrin beyazperde magazin dergilerinde ağırlıklı olarak çalışan Agah Özgüç, beyazperde alanında ise 7 Gün, Video Haber, Gelişim Beyazperde, Beyaz Perde, Cumhuriyet Mecmua, Antrakt, Beyazperde, Albüm ve Öküz şeklinde dergilere yazdı.

Birçok gösterim kuruluşuna hususi arşivinden görsel araç-gereç katkısında bulunan Agah Özgüç, beyazperde belgesellerinde de danışmanlık yapmış oldu ve 12 sayı çıkan Beyazperde 65 dergisini yönetti.
Türk sinemasına katkıları sebebiyle 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafınca ‘Altın Artemis Ödülü’ verilen ilk beyazperde yazarı olan Agah Özgüç, 1992- 1993’te Ankara Sanat Kurumu’nun beyazperde ödülünü aldı.
Özgüç, 1999’da ise 2. Ankara Internasyonal Film Festivali’nde ‘Aziz Nesin Emek Ödülü’ne kıymet görüldü. 2000 senesinde da Beyazperde Yazarları Derneğince Emek Ödülü takdim edildi.

Beyazperde alanında birçok yaratı de kaleme alan Agah Özgüç’ün kitaplarından bazıları şöyleki:
Türk Filmleri Sözlüğü, Türk Sineması Sıkıdüzen Dosyası, Dostum Yılmaz Cenup, Peçete Kağıtlarındaki Anılar, Türk Sinemasında On Hanım, Tüm Filmleriyle Yılmaz Cenup, Türk Sinemasında İlkler, Bir Beyazperde Günlüğünden Aykırı Notlar, 80’inci Senesinde Türk Sineması, Türk Sinemasında Cinayetler ve İntiharlar Dosyası, Türk Film Yönetmenleri Sözlüğü, 100 Filmimizde Başlangıcından Günümüze Türk Sineması, Türk Film Yapımcıları Sözlüğü.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.